På Stockholms kallaste vinterdag i december avslutar vi årets sista restaurangbesök på Aira.
Restaurangen ligger på Biskopsudden på Djurgården och är designad av en av Sveriges mest kända arkitekter Jonas Bolin. Han är även ansvarig för inredningen men Tommy Myllymäki som är designintresserad har bidragit med sina tankar och idéer.

När vi anländer hälsas vi välkomna och slussas vidare in i lokalen, förbi det öppna köket där man kan se allt som händer på de olika stationerna. Aktiviteten är hög och mina förväntningar stiger ju mer vi närmar oss vårt bord. Vi tillfrågas vad vi önskar att dricka och jag brukar välja vinpaketet vilket jag gjorde även denna gång.
Serveringen börjar med fem utsökta kanapéer.

Kanapéer
Dillkrustad, hummer, citron och brynt smör.
Noritartlette, bifftartar, forellrom och gräslök.
Bakad branddeg, Almnäs Tegel och tryffel.
Tupplevermousse, äpple och portvin.
Potatisvåffla, anjoviscréme och löjrom.

Vinpaketet kommer först till den första rätten till huvudmenyn och inte till kanapéerna, så önskar ni dricka något till dessa förutom vatten får ni beställa det separat. Några favoriter från huvudmenyn är quenellen, smörpocherad hummer och den kavlade briochen (Japp det här var årets bästa brödservering). Ny dessert på menyn var glassen gjord på mjölk från Resta gård och den var underbar.




Innan desserterna visas vi runt bakom kulisserna och får se de olika förråden med bland annat det vackra porslinet och en tur till vinkällaren som är liten men har några riktiga godingar. Enligt mig är vinpaket något de behöver jobba på för att nå upp till en högre nivå.

Efter middagen kan ni ta kaffe/te/avec i baren eller utomhus om vädret tillåter. Till det serveras deras praliner. Om man inte orkar äta pralinerna kan ni be om att få ta med dem hem.

Aira är en restaurang i den klassiska stilen inga spektakulära överraskningar typ Etoile som du kan läsa om här https://vinspanaren.com/2021/09/27/restaurant-etoile/. För middagen bör man avsätta tre timmar av njutning.
Kvällens meny
Hiramasa, fermenterad litchi, rosor och nashipäron.
Quenelle med torsk, råraka och kungskrabba.
Pilgrimsmussla, sherry, Karl-Johansvamp och rostad kycklingbuljong.
Smörpocherad hummer, hokkaidopumpa, vadouvan, vitlök och spansk peppar.
Kavlad brioche med rökt renhjärta och buljong.
Rensadel, bakat äpple, blodkräm och myskmadra.
Mjölk från Resta gård, karamell och havsalt.
Varm chiboust, Sauternesglass, hjortron och saffran.
Små sötsaker och choklad.
Vinpaketet
Keller Riesling Kabinett Limestone 2019, Rheinhessen, Tyskland
Luis Seabra Douro Branco Xisto llimitado 2021, Douro, Portugal
Domaine Arlaud Bourgogne Aligoté 2020, Bourgogne, Frankrike
Bott Pince Tokaji Sec Csontos 2019, Tokaj, Ungern
Roc d’Anglade Vin de Pays du Gard 2016, Languedoc, Frankrike
Attila Homonna Tokaji Edes Szamorodni 2019, Tokaj, Ungern
Airas egna hjortron och honungslikör, Stockholm, Sverige
Pris:
Avsmakningsmenyn 2 950 kronor
Vinpaket 1 950 kronor
Kombinerat dryckespaket 1 400 kronor
Alkoholfritt paket 950 kronor
Det går även att välja separata drycker om man inte önskar ha ett paket.

Kort om Tommy Myllymäki
Tommy en av Sveriges mest kända och framgångsrika kockar. På meritlistan hittar ni följande:
- Arbetat på många kända restauranger såsom Gondolen, Sturehof, Teatergrillen, Riche och Hotell Borgholm.
- Årets kock 2007
- Silverplacering i Bocuse d´Or 2011.
- Vann Kockarnas Kamp 2012.
- Vann Bocuse d’Or Europe 2014.
- Kokboksförfattare.
- Nuvarande restaurang Aira med en Michelinstjärna (kanske en till snart).
- Ny som domare i Sveriges Mästerkock 2023.
Kontakt Aira https://aira.se
Kommentera